Lenovo ThinkPad T560 - Prezentacja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Lenovo przygotowała kolejną odsłonę serii profesjonalnych urządzeń biznesowych, w przypadku których położyła nacisk przede wszystkim na wzmocnioną obudowę i wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Lenovo ThinkPad T560 występuje na rynku w kilku wersjach konfiguracyjnych. Większość z nich wyróżnia się jednak obsługą wielu programów, które rozszerzają możliwości laptopa.

Polecane laptopy

Można w tym miejscu wspomnieć chociażby o technologii Power Bridge, w ramach której urządzenie pracuje na dwóch bateriach – zewnętrznej i wewnętrznej. Zapewnia to nie tylko możliwość wyciągnięcia akumulatora bez konieczności wyłączania laptopa, ale również zwiększenie czasu pracy bez konieczności podłączania urządzenia do prądu. Producent chwali się, że może być ono uruchomione nawet przez 24 godziny.

Do przydatnych rozwiązań zaliczyć należy również programy zabezpieczające i szyfrujące dane znajdujące się na dysku laptopa.

Pora jednak przejść do analizy najważniejszych podzespołów Lenovo ThinkPad T560. Na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwość wyboru modelu pod względem obsługiwanych dysków. Możliwości są dwie – zdecydować można się na odmianę talerzową bądź półprzewodnikową.

Omawiany laptop gwarantuje rozwiązania typowe dla urządzeń biznesowych tej klasy. Z pewnością tak trzeba nazwać zamontowanie pamięci RAM typu DDR4 oraz niskonapięciowych procesorów. W poszczególnych konfiguracjach znajdziemy dwurdzeniowe układy i7-6600U, i5-6300U oraz i5-6200. Na najwięcej pozwoli nam pierwszy z nich. Podkreślić należy jednak to, iż różnice wydajności pomiędzy tymi trzema procesorami nie są zbyt duże, dlatego ostateczny wybór będzie uzależniony od zastosowania laptopa. Jeżeli ma on służyć do obsługi profesjonalnego oprogramowania, należy zdecydować się na układ intel core i7. Modele procesorów intel core i5 okażą się w zupełności wystarczające w ramach realizacjo standardowych zadań w firmie.

Omawiany laptop często sprzedawany jest ze zintegrowaną kartą graficzną (Intel HD Graphics 520), jednak w sklepach znaleźć można również konfiguracje z jednostką od firmy Nvidia. Mowa o GeForce 940MX, która została wyposażona w 2 GB pamięci. Umożliwia obsługę programów graficznych i niektórych gier komputerowych.

Obudowa

Producent podkreśla, że konstrukcja obudowy została dodatkowo wzmocniona, tak aby wytrzymała spory nacisk. W rzeczywistości sprawuje się bardzo dobrze, choć niektórzy mogą uznać, iż jest trochę za grupa. Nie przekłada się to jednak na szczególnie duża wagę – 2,1 kg to wynik często spotykany w laptopach biznesowych.

Do solidności wykonania obudowy należy zaliczyć również bardzo płynnie działające zawiasy, które umożliwiają odchylenie ekranu o 180 stopni. Mówiąc krótko, Lenovo ThinkPad T560 spełnia pod tym względem wszelkie kryteria dobrej jakości urządzenia biznesowego. Na uwagę zasługuje także całkiem przyzwoity zestaw zamontowanych złączy.


Chłodzenie

Poziom przyzwoitości został osiągnięty również pod kątem działania układu chłodzenia. Wentylator zamontowany w laptopie co prawda nie należy do najwydajniejszych, jednak gwarantuje on utrzymanie temperatury procesora poniżej 70 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o obudowę, w jej najcieplejsze miejsce podczas pracy na najwyższych obrotach rozgrzewa się do poziomu 45 stopni.

Wentylator nie jest również jakoś specjalnie głośny. Emituje on hałas o maksymalnym natężeniu 37-38 dB, dlatego korzystanie z laptopa powinno być komfortowe.

Ekran

Lenovo ThinkPad T560 sprzedawany jest z kilkoma matrycami. Na początek należy podzielić je ze względu na technologie. Najlepsze konfiguracje laptopa korzystają bowiem z matryc IPS, natomiast te słabsze z TN. Oczywiście pierwsza grupa gwarantuje dużo lepsza jakość generowanego obrazu, dlatego powinny być one wybierane przez osoby pracujące w programach graficznych.

Matryce omawianego laptopa różnią się również ze względu na obsługiwane rozdzielczości. Możliwości mamy trzy – zdecydować możemy się na ekran HD, Full HD lub 3K.

Wydajność

Najważniejszym kryterium wyboru laptopa są jednak jego osiągi. Te zaś najlepiej sprawdzić w najważniejszych programach diagnostycznych. W tym celu przetestowana została konfiguracja laptopa wyposażona w procesor i7-6600U, 8 GB pamięci RAM i kartę GeForce 940MX.

Na początek należy przedstawić wyniki wymienionego procesora. W programie Cinebench R15 uzyskał on 143 punkty podczas pracy na jednym rdzeniu i 340 punktów dla dwóch rdzeni. Jeżeli chodzi o kartę, przetestowano ją w oprogramowaniu 3DMark w wersjach Ice Storm Standard Graphics Performance GPU. Osiągane rezultaty okazały się całkiem przyzwoite – kolejno 45 610 i 2360 punktów.

Do grania

Uzupełnieniem testów będzie lista pięciu gier, z którymi omawiany laptop powinien sobie poradzić. Oczywiście mowa o najmocniejszej jego konfiguracji.

  • Anno 2070 – low: 110 fps, medium: 60 fps, high: 35 fps,
  • Sleeing Dogs – low: 80 fps, medium: 60 fps, high: 30 fps,
  • Metro: Last Night – low: 45 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps,
  • GRID 2 – low: 110 fps, medium: 78 fps, high: 52 fps,
  • Battlefield 4 – low: 60 fps, meidum: 43 fps, high: 30 fps,
  • The Elder Scrolls Online - low: 65 fps, medium: 50 fps, high: 40 fps.

Cena

Lenovo ThinkPad T560 nie należy do laptopów tanich. Za najmocniejsza konfigurację trzeba bowiem zapłacić 9000-10000 złotych. Na szczęście, na rynku szeroko dostępne są również inne wersje urządzenia, które kosztować mogą nawet o połowę mniej.

Czy warto?

Podkreślić należy, że producenci przygotowali bardzo zróżnicowany zestaw. Użytkownicy wybierać mogą z kilku rodzajów podzespołów, z różnych matryc i dysków twardych. Pod tym względem jest to więc laptop, który znajdzie zastosowanie w wielu firmach. Jego końcowa ocena okaże się jeszcze wyższa, jeżeli weźmiemy pod uwagę technologie usprawniające jego pracę, o których była mowa na początku tekstu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.